قرارداد آتی معکوس (Inverse futures contract) چیست؟

قرارداد آتی معکوس به دلار قیمت گذاری می شود و با استفاده از ارز دیجیتال اصلی تسویه/مارجین می شود. به عنوان مثا

توسط مدیر سایت در 14 تیر 1403

قرارداد آتی معکوس به دلار قیمت گذاری می شود و با استفاده از ارز دیجیتال اصلی تسویه/مارجین می شود. به عنوان مثال، قیمت بازار جفت BTC/USD بر حسب دلار آمریکا تعیین می‌شود، در حالی که سود و مارجین آن با بیت کوین (BTC) محاسبه می‌شود.

قرارداد آتی معکوس (Inverse futures contract) چیست؟

قرارداد آتی معکوس چیست؟

قرارداد آتی معکوس یک قرارداد مالی است که فروشنده را ملزم می کند مابه التفاوت بین قیمت توافقی و قیمت فعلی را پس از انقضای قرارداد به خریدار بپردازد. برخلاف قراردادهای آتی معمولی، فروشنده از کاهش قیمت سود می برد.

صرف نظر از ارز دیجیتالی که معامله می شود، ارزش یک قرارداد آتی معکوس به ارز فیات مانند دلار ایالات متحده یا یک استیبل کوین مانند تتر (USDT) تعیین می شود. یک رابطه معکوس بین سود و زیان (PnL) و حرکت قیمت ارز دیجیتال اصلی وجود دارد.

قرارداد آتی معکوس به دلار قیمت گذاری می شود و با استفاده از ارز دیجیتال اصلی تسویه/مارجین می شود. به عنوان مثال، قیمت بازار جفت BTC/USD بر حسب دلار آمریکا تعیین می‌شود، در حالی که سود و مارجین آن با بیت کوین (BTC) محاسبه می‌شود.

در این رابطه بخوانید‌ : امضای اشنور چیست؟ و چه مزایایی برای بیت کوین دارد؟

قرارداد آتی معکوس چگونه کار می کند؟

ماهیت قرارداد آتی معکوس غیرخطی است. وقتی معامله‌گری قرارداد آتی معکوس BTC/USD را لانگ long می‌کند، دلار را شورت short می‌کند. از آنجایی که قرارداد معکوس است، موقعیت معامله گر در بیت کوین ارزش کمتری دارد و هر چه ارزش بیت کوین بالاتر باشد، نسبت به دلار افزایش می یابد.

برای درک نحوه عملکرد قراردادهای آتی معکوس و محاسبات مربوطه، اجازه دهید از یک مثال استفاده کنیم که شامل محاسبه سود برای یک موقعیت در BTC با استفاده از قراردادهای آتی معکوس است.

اندازه موقعیت: 1 BTC

قیمت ورودی (BTC): 62000 دلار

قیمت خروجی (BTC): 69000 دلار

برای محاسبه سود از فرمول زیر استفاده می شود:

این فرمول از تفاوت بین قیمت ورودی و خروجی برای تعیین سود (یا زیان) بر حسب ارز دیجیتال پایه استفاده می کند.

فرض کنیم که کاربر در حال معامله قرارداد آتی معکوس BTC/USD با اندازه موقعیت 1-BTC است. اگر قیمت ورودی 62000 دلار و قیمت خروج 69000 دلار باشد، محاسبه به صورت زیر خواهد بود:

طبق محاسبات، معامله‌گر از این معامله 0.00000164 بیت کوین سود کسب میکند. کسانی که می‌خواهند از افزایش ارزش دارایی‌ها سود ببرند، گاهی موقعیت‌های “لانگ” را باز میکنند به این معنی که روی افزایش قیمت شرط می‌بندند. وقتی صحبت از قراردادهای معکوس به میان می‌آید، سرمایه‌گذارانی که پوزیشن لانگ دارند، از افزایش ارزش دارایی در برابر دلار آمریکا، در این مورد، بیت کوین سود می‌برند.

همچنین بخوانید : چکسام (checksum) آدرس اتریوم چیست؟

فرض کنید یک سرمایه‌گذار تصمیم می‌گیرد در قراردادهای معکوس مرتبط با بیت کوین/دلار آمریکا پوزیشن لانگ داشته باشد. ارزش دارایی بیت کوین آنها همزمان با قیمت ارز دیجیتال افزایش می یابد. در نتیجه، ارزش دارایی‌های دلاری آن‌ها همگام با افزایش قیمت بیت‌کوین افزایش می‌یابد. قیمت بیت کوین و ارزش قراردادهای معکوس به دلار آمریکا به طور مستقیم در ارتباط هستند و فرصتی آسان برای سرمایه گذاران جهت کسب سود از شرایط مطلوب بازار فراهم می کند.

تفاوت قرارداد آتی خطی و قرارداد آتی معکوس

قراردادهای آتی خطی با یک استیبل کوین (مانند تتر USDT) تسویه می شوند، در حالی که قراردادهای آتی معکوس با ارز دیجیتال اصلی (مانند BTC) تسویه می شوند.

در قراردادهای آتی خطی، معامله گر از همان ارز استفاده می کند و سود خود را نیز با همان ارز به دست می آورد. به عنوان مثال، در یک قرارداد بیت کوین با قیمت دلار، هم مارجین و هم سود/زیان به دلار است. مارجین و سود/زیان در یک قرارداد آتی خطی، که اغلب “vanilla” نامیده می شود، به ارز مظنه قیمت گذاری می شود. بنابراین، یک قرارداد آتی vanilla در بیت کوین با قیمت دلار مارجین می شود و به دلار تسویه می شود.

برعکس، در یک قرارداد آتی معکوس، معامله‌گر از ارز دیجیتال به عنوان مثال بیت‌کوین استفاده می‌کند، اما در ارز مظنه‌ای به عنوان مثال دلار سود/زیان کسب می‌کند.

مقایسه قراردادهای آتی خطی و قراردادهای آتی معکوس:

از آنجایی که قرارداد آتی خطی معامله‌گران را قادر می‌سازد تا به چندین بازار آتی از طریق استیبل کوین‌هایی مانند USDT وارد شوند، انعطاف‌پذیری بیشتری را ارائه می‌کند و با از بین بردن نیاز به خرید ارزهای دیجیتال به منظور تامین مالی قراردادهای آتی، عملیات را ساده می کند.

هنگامی که تسویه حساب ها با استیبل کوین هایی مانند USDT انجام می شود، محاسبه سود به ارز فیات ساده است. برنامه ریزی مالی و تجزیه و تحلیل بهتر برای معامله گران با سهولت ارزیابی سود یا زیان بر اساس ارز سنتی امکان پذیر است.

مزایای قراردادهای آتی معکوس

قرارداد آتی معکوس به معامله گران امکان سرمایه‌گذاری مجدد درآمد در دارایی‌های دیجیتال، ایجاد اهرم در بازارهای صعودی برای سودهای بیشتر و عملکرد به عنوان ابزارهای پوشش مؤثر بدون تبدیل دارایی‌ها به استیبل کوین‌هایی مانند USDT را می دهد.

مزایای قراردادهای آتی معکوس به شرح زیر است:

سرمایه گذاری بلند مدت

سود معامله‌گران را می‌توان مستقیماً از طریق قراردادهای آتی معکوس در دارایی‌های دیجیتال بلندمدت مجدداً سرمایه‌گذاری کرد، که قیمت‌گذاری شده و به صورت کریپتو تسویه می‌شوند.

اهرم در بازارهای صعودی

در طول بازارهای صعودی، قراردادهای آتی معکوس می توانند به معامله گران اهرم بدهند که آنها را قادر می سازد تا زمانی که ارزش ارز دیجیتال اصلی افزایش می یابد، سود خود را افزایش دهند. برای معامله گرانی که به درستی تغییرات قیمت را پیش بینی می کنند، این اهرم می تواند سود را افزایش دهد.

پوشش ریسک

معامله گران می توانند موقعیت خود را در بازار آتی بدون تغییر هیچ یک از دارایی های خود به استیبل کوین هایی مانند USDT با نگهداری و سرمایه گذاری در دارایی های کریپتو به طور همزمان پوشش دهند. این امر مهارت‌های مدیریت ریسک را در معاملات آتی بهبود می‌بخشد و معامله‌گران را قادر می‌سازد در مقابل ضررهای احتمالی از خود محافظت کنند و در عین حال در بازار ارزهای دیجیتال مشارکت داشته باشند.

ریسک های مرتبط با قراردادهای آتی معکوس

معامله گرانی که با قراردادهای آتی معکوس سر و کار دارند باید نقدینگی، ریسک طرف مقابل و نوسانات بازار را در نظر بگیرند.

نوسانات بازار

قراردادهای آتی معکوس ممکن است به شدت مستعد نوسانات در بازار باشند که باعث افزایش سود و همچنین زیان می شود. تغییرات سریع در قیمت ارزهای دیجیتال اصلی می تواند باعث شود تا معامله گران متحمل ضررهای زیادی شوند.

ریسک طرف مقابل

پلتفرم ها یا صرافی ها معمولاً در معاملات قراردادهای آتی معکوس دخیل هستند. اگر صرافی نتواند بدهی خود را پرداخت کند یا ورشکسته شود، احتمال نکول طرف مقابل وجود دارد که ممکن است منجر به از دست دادن سرمایه معامله‌گران شود.

ریسک نقدینگی

مشکلات نقدینگی ممکن است در قراردادهای آتی معکوس، به ویژه در زمان استرس بازار یا فعالیت کم معاملات، ایجاد شود. نقدینگی کمتر می‌تواند منجر به لغزش slippage بیشتر شود، که می‌تواند بر سودآوری کلی تأثیر بگذارد و تکمیل معاملات را با قیمت‌هایی که می‌خواهید دشوار کند.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو

منبع : https://nipoto.com/mag/inverse-futures-contract-explained

آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن